השראה

את חזון הספרייה הלאומית מעצבת השאיפה להיות מקור גאווה מתמשך ומעורר השראה בעבור אזרחי ישראל ויהודים באשר הם וכן לכל מי שרואה בהגות, תרבות ולימוד ערך עליון.

תמונה: רמב"ם, משנה תורה, קלף, ספרד , 1350 בקירוב

את חזון הספרייה הלאומית מעצבת השאיפה להיות מקור גאווה מתמשך ומעורר השראה בעבור אזרחי ישראל ויהודים באשר הם וכן לכל מי שרואה בהגות, תרבות ולימוד ערך עליון.

מיזמי התחדשות שאפתניים חשפו את הספרייה לאלפי בני אדם, והם הפיצו את המידע למעגלים רחבים. בתנופת ההתחדשות נכללים הקמת המשכן החדש לספרייה הלאומית; יוזמות חינוכיות דוגמת השקת המרכז ללימודי רוח; מפעלי תרבות בולטים כמו 'הפורום הבינלאומי של הספרייה הלאומית' (ראו להלן), הכנס 'הרמב"ם: לא קם כמשה מראשית הדפוס עד העידן הדיגיטלי' והתערוכות שנלוו לו; החשיפה הרבה של הספרייה בפייסבוק בנושאים רבים ובשפות שונות. כמו כן, הספרייה פועלת להקמת קבוצת חברים מרחבי העולם (ראו להלן) ושומרת על מקומה כמוסד הראוי לסיקור חדשותי בארץ ובעולם ועל המוניטין שלה כמרכז תרבות ומוקד ידע.

הפורום הבינלאומי של הספרייה הלאומית

בשנת 2014 ייסד חבר הנאמנים של הספרייה הלאומית את הפורום הבינלאומי של הספרייה הלאומית, כינוס דו־שנתי שנערך בירושלים בהשתתפות מנהיגים, חוקרים והוגי דעות מישראל ומרחבי העולם. הפורום עורך דיונים בשאלות השעה לאור המורשת האינטלקטואלית היהודית וברוח תרבותה ההטרוגנית של החברה הישראלית.

הכינוס הראשון של הפורום התקיים באוקטובר 2014 בנושא 'ספר, ספרייה ועם הספר'. הכינוס השני נערך בנובמבר 1916 בנושא 'מהפכות חילוניות ומהפכות־נגד דתיות'. המפגש השלישי בנושא 'הגירה‒גבולות‒זהות' התקיים בחודש מארס 2019, והמפגש הרביעי מיועד להיערך במבנה החדש של הספרייה.

הפורום הבינלאומי של הספרייה הלאומית >

אגודת הידידים הישראלית

באגדות הידידים הישראלית עשרות חברים, ובראשה עומד מר יאיר המבורגר, יו"ר קבוצת הראל. החברים מסייעים לספרייה לגייס משאבים, לקדם את מטרותיה ולהעלות את מודעות הציבור לחשיבות שבאיסוף אוצרות הספרות של העם היהודי ושימור התרבות היהודית והתרבות הישראלית.

לפרטים נוספים והצטרפות עירית:

[email protected]

חברות בין־לאומית

הספרייה הלאומית מציעה חברות בין־לאומית. החברים הם אנשים המבקשים להיות שותפים פעילים בסיפורה של הספרייה, הם תורמים לתהליך ההתחדשות ומסייעים בדרכים שונות באיסוף, שימור והנגשה של ההיסטוריה ואוצרות הרוח של ישראל והעם היהודי. עצם החברות בספרייה מאפשרת לחברים להשתתף לא רק בלימוד העבר והמורשת אלא גם לקבל השראה בהווה ולעצב את עתידה של הספרייה.

חברות בין־לאומית >