שילוב ומחויבות

כיום הספרייה הלאומית היא מרכז לימוד והעשרה תרבותית בעבור קהלים רבים ומגוונים.

תמונה: מרגלית עובד בריקוד מלכת שבא, אוסף להקת ענבל, ישראל, 1952

מאז הקמתה ביקשה הספרייה הלאומית לשרת את כלל הציבור. בעבר היו רוב הקוראים והמשתמשים אנשי הקהילה האקדמית, אך בעשור האחרון המצב השתנה, והספרייה מושכת אליה ציבור משתמשים מגוון, ולו צרכים שונים ותחומי עניין רבים. מספר המבקרים גם הוא הולך וגדל, והוא כולל תלמידי תיכון המבקשים לחקור ולכתוב עבודות, אזרחים ותיקים המתחקים על שורשי משפחתם, אוהבי מוזיקה ואחרים.

גם בקרב קוראי הספרייה הבאים ללמוד נראות פנים חדשות, בהם סטודנטים רבים ממכללות קטנות, פרחי הוראה ומדריכי תיירים. אנו בספרייה עושים מאמץ מכוון להגיע אל קהילות שלא הגיעו אליה בעבר, ומלבד שירותי ספרייה מסורתיים המוצעים לציבור מציעים גם אירועי תרבות מגוונים, תוכניות חינוך למבוגרים, מלגות לסופרים, מבחר רחב של הרצאות, קורסים ותערוכות.

הספרייה מציעה לציבור דרכים שונות ליצירת קשר, והינה כמה דוגמאות.

העשרה וחינוך למבוגרים

מתוקף שליחותה הספרייה מבקשת להיות מרכז אינטלקטואלי חיוני ללימודים ולהפוך את השימוש באוספיה לחלק בלתי נפרד מתהליך הולדתן של יצירות חדשות. לשם כך וכדי לעודד כותבים צעירים ומבטיחים בראשית דרכם, פיתחה הספרייה שתי תוכניות – פרדס ובוסתן. תוכניות אחרות, כמו AT THE SOURCE של גשר לאירופה, מציעות הכשרה והתמחות לספרנים וארכיבאים מאירופה שבמוקד עיסוקם אוספים עבריים.

פרדס >בוסתן >AT THE SOURCE >

הספרייה כמוקד תרבות

בשנת 2010 הוקמה בספרייה מחלקת תרבות, המציעה מגוון רחב של אירועים, תערוכות ותצוגות בנושאים הקשורים לאוספיה של הספרייה ולאוצרותיה. תוכניות תרבות אלה מושכות מדי שנה אלפי משתתפים מכל שדרות החברה בישראל.

לתוכניות התרבות תפקיד מפתח בהתחדשות הספרייה הלאומית ובמאמציה לבסס את מקומה כמרכז יצירה חיוני ודינמי הפונה אל קהלים חדשים ומגוונים, מעניק להם השראה ומעורר בהם עניין.

פסטיבל דוקו.טקסט

פסטיבל סרטים דוקומנטריים בספרייה הלאומית

DOCU.TEXT>

לא קם כמשה

כנס ותערוכה

לא קם כמשה >

בסוד קולות רבים

פסטיבל פיוט, תפילה ומוזיקה בספרייה הלאומית

בסוד קולות רבים >

תערוכות

אוספי הספרייה הלאומית מאפשרים לערוך תערוכות עשירות וייחודיות ברמה בין־לאומית. שני חללים בבניין הספרייה העכשווי מיוחדים לתערוכות, ובכל אחד מהם מוצגות שתי תערוכות בשנה. את התערוכות מתכנן ואוצר צוות הספרייה בסיוע אנשי מקצוע בתחום. קטלוגים, סיורים מודרכים בתערוכות, שיחי גלריה ואירועי תרבות נוספים מלווים את התערוכות. נוסף על התערוכות בארץ מוצגים כל העת חפצים שהשאילה הספרייה הלאומית לספריות, מוזאונים, מוסדות תרבות ומוסדות חינוך ברחבי העולם.