חיבורים

מדי יום ספרני הספרייה הלאומית עומדים לשירותם של המשתמשים, משיבים על שאלותיהם ועונים על הבקשות המופנות אליהם מכל רחבי העולם.

תמונה: ראשת ממשלת ישראל גולדה מאיר לוחצת את ידו של שר הביטחון משה דיין. ארכיון דן הדני, אוסף התצלומים הלאומי של משפחת פריצקר. צילום: שלום בר־טל, ישראל, 1996.

בשנים האחרונות השקיעה הספרייה הלאומית מאמצים ניכרים בשיפור שירותיה, והיום הם יעילים וידידותיים למשתמש הרבה יותר משהיו בעבר. כדי להנגיש את שירותי הספרייה למשתמש, בכל מקום שבו הוא נמצא, פותחו אפשרויות גישה מרחוק לשירותי היעץ ולמשאבי הספרייה.

בשנת 2012 החלה הספרייה להציע שירותי יעץ בשיחוח (צ'אט), ובשנת 2015 גם באמצעות הווטסאפ. משנת 2016 מוצע שירות חדש להזמנה מקוונת של כתבי עת.

הספרייה הלאומית מתמקדת בפיתוח מגוון רחב של שיתופי פעולה בין־לאומיים עם מוסדות שונים, בהם ספריות, ארכיונים, מוזאונים, קהילות, בתי ספר ומוסדות נוספים בארץ ובעולם, ובמסגרתם מתקיימות תוכניות שונות ברחבי העולם; כמה מהן מוצגות להלן. התוכניות מטפחות את העניין באוספי הספרייה העשירים והמקיפים ומשקפות את מעמדה של הספרייה כמרכז תרבותי וחינוכי מוביל בעולם. תנופת דיגיטציה מרוכזת מרחיבה את הנגישות לחומרים ומקשרת בין האנשים לספרייה באמצעות מיזמים ותוכניות.

כתיב

המאגר הממוחשב של האוסף הבין־לאומי של כתבי היד העבריים

כתיב הוא מיזם חדשני לסריקת הקורפוס המלא של כתבי יד עבריים ברחבי העולם, להנגשתו ולשימורו בפורמט דיגיטלי. בשותפים הבכירים במיזם ספריות מובילות, בהן הספרייה הבריטית, ספריית פאלאטינה בפארמה וספריית הווטיקן ברומא, הספרייה הלאומית של רוסיה, הספרייה הלאומית של צרפת, ספריית בית המדרש לרבנים באמריקה (JTS) ועוד רבות אחרות.

אתר כתיב הושק רשמית בפתיחת הקונגרס העולמי למדעי היהדות בירושלים באוגוסט 2017, וקיימים בו מעל 780,000 כתבי יד (מעל 9,000,000 תמונות!) מ־578 אוספים. האתר הוקם בטכנולוגיות חדשניות ומציע תמונות באיכות מעולה.

כתיב הוא מיזם משותף של הספרייה הלאומית ושל אגודת פרידברג לכתבי יד עבריים, והוא זוכה לתמיכת משרד ירושלים ומורשת ‒ ציוני דרך.

כתיב >

Jpress

עיתונות יהודית היסטורית

האתר מציע גישה מקוונת לעיתונות יהודית שהתפרסמה במהלך 250 שנה ב־15 שפות ובשלושים מדינות ביבשות שונות. באוסף יותר מ־365 כותרים, 264,000 גיליונות וקרוב ל־3,000,000 עמודים. העמודים נסרקו, והם נגישים לצפייה. כמו כן אפשר לחפש בהם על פי מילות מפתח. בכל חודש מבקרים באתר עשרות אלפי גולשים.

מיזם העיתונות היהודית ההיסטורית הוא פרי שיתוף פעולה עם אוניברסיטת תל אביב ועם מוסדות נוספים, בהם כל ישראל חברים (כי"ח), אוניברסיטת הרווארד, הספרייה הלאומית של פולין, אוניברסיטת ניו יורק והספרייה הציבורית של ניו יורק.

עיתונות יהודית היסטורית >

גשר לאירופה

התכנית גשר לאירופה נועדה להנגיש את אוצרות הספרייה לקהלים מגוונים בישראל ובעולם ולעודד היכרות מעמיקה של הציבור עם האוספים בדרכים חדשות ומסקרנות.

התכנית מתקיימת בתמיכת  קרן רוטשילד 'הנדיב' אירופה.

גשר לאירופה >